Gjør ombygginger lekende lett

29. april 2025

9871

Er det én ting som er sikkert når du setter opp et stort bygg, så er det at romdelingen må endres etter en stund. Det er dyrt, tar tid og er lite bærekraftig. Med mindre du velger flyttbare innervegger fra Boxwall, da.

Skoler, barnehager, kontorbygg, kjøpesentre og helseinstitusjoner. Håvar Moe, gründer og daglig leder i trondheimsfirmaet Boxwall, trenger ikke mange sekundene å tenke seg om når vi ber ham gi oss noen eksempler på bygg som erfaringsvis blir bygget om etter noen år.

Håvar Moe, daglig leder Boxwall AS

– Ingenting varer evig – ei heller behovene til de som eier og bruker bygget, sier Håvar.

Han har mange års erfaring fra byggebransjen; blant annet som leder av et firma som leverte prefabrikerte bygg. Allerede for tre år siden leverte Boxwall yttervegger som var satt sammen av byggebokser som bruker mindre materialer samtidig som de lekker mye mindre energi enn tradisjonelle yttervegger. Det var bare starten på det Håvar kaller en revolusjon innen måten vi setter opp bygg på.

Fleksibelt flaggskip

Kanskje var det dette som gjorde at Veidekke Bygg; Norges største byggentreprenør, banket på døra til Boxwall en dag. De lurte på om Boxwall kunne levere såkalte endringsdyktige innervegger til nye Cissi Klein videregående skole på Falkenborg; et steinkast unna kontorene til Boxwall på Sirkus Shopping. I anbudet viste skoleeier Trøndelag fylkeskommune til at skolen skal være tilpasset fremtidens undervisningsformer, åpenhet, fleksibilitet og sirkularitet.

Håvar og teamet i Boxwall kastet seg rundt. De etablerte en referansegruppe med ti ledende norske selskaper. Etter seks måneder hadde de utviklet grunnkonseptet, og åtte måneder etter oppstarten hadde de fått sertifisert vegene på høyeste nivå i SINTEFs laboratorium i Oslo. Ett år etter at forespørselen kom, var veggene montert.

– Det var stort for oss å se, smiler Håvar. – Det aller beste var at vi fikk bekreftet at veggene fungerte akkurat slik vi hadde håpet.

Boxwall brukte monteringsprosessen på Cicci Klein godt, og utviklet blant annet en justerbar bunnsvill til veggene som de kan bruke i de tilfellene der gulvene ikke er rette.

– Jeg vil berømme Trøndelag fylkeskommune for at de stilte disse kravene i utlysningen; for uten dem hadde vi kanskje ikke sittet her med produktet vårt nå, sier Håvar.

Tid for tall

Er du glad i tall? Da kan du merke deg disse:

  • 80% kortere byggetid
  • 200% kutt i C02-utslipp
  • 80% lavere ombyggingskostnader

– Behovene til brukerne av store bygg endrer seg over tid, og det gjør fleksibilitet i romløsningene viktig, mener Håvar. – Ta overgangen fra cellekontor til åpne kontorlandskap, for eksempel; eller den økte bruken av digitale møter fremfor fysiske som gjør at det er behov for færre møterom og flere fleksible arbeidsplasser.

Nye krav til universell utforming og tilgjengelighet kan også gjøre det nødvendig å justere rominndelingen i eldre bygg, og energieffektivisering kan kreve ombygging for bedre ventilasjon, isolasjon eller lysinnslipp.

Tradisjonelt fører slike ombygginger med seg at vegger rives og de gamle materialene kastes. Det å kaste materialer får en direkte konsekvens for kostnadsbildet, tidsbruken ved ombygginger og høye Co2-utslipp. Bærekraftig er det heller ikke.

De flyttbare veggene fra Boxwall, derimot, kan enkelt demonterers og remonteres flere ganger; uten at det går på akkord med kvaliteten. Ikke bare er heltrekonstruksjonene deres mer miljøvennlig, men de er også mye billigere.

– Det er så enkelt som at det er billigere med bygg som er designet med fleksible vegger og modulsystemer, sier Håvar.

Veien videre

Håvar har jobbet sammen med innovasjonsselskapet Proneo i fire år.

– I begynnelsen, da jeg var singelgründer med en god idé, var det gull verdt for meg å ha en sparringspartner, forteller Håvar.

I takt med at Boxwall har utviklet seg har Proneo gått fra å være en verdifull sparringspartner til å bistå med å skaffe finansiering og synlighet. Stein Morten Holberg og John Wormdal fra Proneo har begge hatt mye kontakt med Håvar og teamet hans, og de har latt seg imponere.

– Håvar evner å ha flere tanker i hodet samtidig; og er opptatt av at produktene skal testes og piloteres nøye for at de skal bli enda bedre, sier John.

Nå er Boxwall i dialog med flere eiendomsselskap som vil være med og teste ut den helhetlige løsningen med vegger, glassvegger og dører som de har utviklet, og de vil gjerne komme i kontakt med flere – både på nybygg og på ombygginger. 

– Vi bygger et komplett system med vegger, glass,dører, himlinger og tekniske løsninger som vil gjøre bygningene super-endringsdyktige; og dermed også super-bærekraftige, sier Håvar. – Det passer som hånd i hanske med det grønne skiftet som skjer i byggebransjen og i samfunnet for øvrig. 

Fleksible løsninger gir endringsdyktige bygg, og det passer som hånd i hanske med det grønne skiftet som skjer i byggebransjen og i samfunnet for øvrig, sier Håvar. – Vi står klare til å revolusjonere måten vi tenker på vegger på!

– Med utgangspunkt i våre veggløsninger så bygger vi et komplett system med vegger, glass, dører, himlinger, tekniske løsninger som vil gjøre bygningene super-endringsdyktige, og da blir de også super.-bærekraftige vi nå ønsker å signere opp større kontrakter for levering fra og med første kvartal 2026

– Både på nybygg og på ombyggingsprosjekter

– Det gir oss tilstrekkelig med tid til å etablere den første BoxWall-fabrikken

– Samtidig gir det oss god tid til å jobbe tett med kundene i prosjekteringsfasen slik vi sikrer at alle detaljene blir tipp topp

– Vi er i dialog med flere kunder om prosjekter på opp til 10.000 kvm med veggløsninger

– Vi ønsker å komme i kontakt med enda flere kunder – på prosjekter som skal levere slitt frem i tid

– The bigger the better

Vi hjelper deg gjerne med å utvikle din bedrift. Ta kontakt for en uforpliktende prat.

Stein Morten Holberg

Stein Morten Holberg

Prosjektleder
[/wpbb-if]

John Wormdal

Inkubatorleder
[/wpbb-if]